Ekonomi

Borsa İstanbul güne hafif yükselişle başladı

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,35’lik kısmi artışla 4.440,36 puandan başladı.

Borsa İstanbul dünkü işlemlerde yüzde 1’lik düşüşün ardından günü 4.424,92 puandan kapattı. BIST 100’de dünkü işlem hacmi 40 milyar TL olurken, 71 hisse gerilerken, 3 hisse fiyatı sabit kaldı. Güne hafif pozitif başlayan BIST 100, ilk süreçlerde yukarı yönlü hareketini sürdürdü.

Borsa İstanbul açılışında elektrik, HoldingVe iletişimYüzde 1’e yakın artışla öne çıkan endeksler oldu. Bankalar Güne %0,7 artışla başladı. Güne olumsuz başlayan 3 bölüm bulunurken bunlar; turizm, BaskıVe maden ürünleriOlarak listelenmiş.

Borsa İstanbul genelinde güne hızlı başlayan hisse senetlerinin ortasında SMRTG, KLRHO, ULUSen yüksek artış olurken MARKA, SAMATVe RODRG, güne en çok düşüşle başlayan hisseler oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün saat 14.00’te, Mayıs faiz oranı kararı açıklayacak Beklenti faiz oranlarını %8,5’te sabit tutmaktır. Son olarak Şubat ayındaki 50 baz puanlık indirimin ardından Merkez Bankası Mart ve Nisan kararlarında faiz oranlarını sabit bırakmıştır.

Dış piyasalarda Asya endeksleri gün sonunda negatif. Avrupa endeksleri ise güne karışık hareketlerle başladı. ABD endeksleri de günü negatif kapattı. dün ABD’de FOMC Toplantı tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda Fed Liderlerinin yıl sonuna kadar gerçek anlamda ılımlı bir durgunluk bekledikleri görüldü. Toplantıda borç limiti konusu da ele alınırken, limitin artırılmaması durumunda ekonomiyi olumsuz etkileyebilecek sıkı finansal koşulların artabileceği vurgulandı.

Tüm bu gelişmeler ışığında dolar endeksiYükselişini sürdürürken 104 bandına geriledi ve son 2 ayın en yüksek seviyesinde hareketini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu