Haber

ABD’li milletvekilleri, Başkan Biden’dan Ukrayna’ya F-16’ları vermesini istedi

YENİ ABD’de 12 Kongre milletvekili, Başkan Joe Biden’ı Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları vermeye çağırdı.

Demokrat ve Cumhuriyetçi beş milletvekilinin 16 Şubat’ta Biden’a yazdığı ve Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları gönderilmesi için davet ettiği dilekçeye yedi milletvekili daha imza attı. Milletvekilleri, Kiev yönetiminin talep ettiği F-16 veya benzeri dördüncü nesil savaş uçaklarının tedariki de dahil olmak üzere Ukrayna’ya hava savunma desteğinin bir an önce verilmesini talep etti.

Söz konusu uçağın, Rusya’nın son dönemde artan geniş çaplı muharebe operasyonları karşısında Ukrayna hava sahasının korunmasında önemli rol oynayacağına işaret eden milletvekilleri, eğitilmesi zaman aldığı için bu kararın bir an önce alınması gerektiğinin altını çizdiler. Bu uçakları kullanmak için deneyimli pilotlar.

Milletvekilleri, bazı Ukraynalı pilotların 2011’de ve 2018’de Kırım’ın işgalinden sonra ABD ordusuyla birlikte eğitim aldığını, üç ayda gerekli eğitimi alabilecek ve İngilizce konuşabilen 50’ye yakın Ukraynalı pilotun listelendiğini kaydetti.

Ukrayna’ya 4. nesil savaş uçaklarının teslim edilmesinin stratejik bir yatırım olduğuna inandıklarını belirten milletvekilleri, bu konuda ABD’nin liderliğinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Bildiriye imza atan milletvekilleri şöyle:

“Cumhuriyetçiler Don Bacon, Mike Gallagher, Tony Gonzales; Demokratlar Marcy Kaptur, Susan Wild, Bradley Schneider, Abigail Spanberger, Jim Costa, Jimmy Panetta, Jason Crow, Chrissy Houlahan, Jared F. Golden.”

Biden, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının birinci yılı nedeniyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu ve ardından Polonya’nın başkenti Varşova’yı ziyaret etti. Burada bir grup protestocu, Biden’ı Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları göndermeye davet etmişti.

haberkiziltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu